Powrót

Łysienie androgenowe nie zagraża zdrowiu, ale może wpływać na jakość życia. Często, zwłaszcza u młodych mężczyzn i kobiet cierpiących z jego powodu, powoduje zakłopotanie i wstyd, a także frustrację wynikającą z niemożności ukrycia objawów. Piękne, gęste włosy są atrybutem atrakcyjności, więc ich brak lub przerzedzenie może wpływać na zaniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. Dlatego tak niezwykle ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia oraz odpowiednia profilaktyka.

Zabiegi terapeutyczne – wspomagające w Terapii łysienia androgenowego stosowane są profesjonalne zabiegi trychologiczne oraz medyczne. Szczególnie polecane są: mezoterapia koktajlami peptydowymi np.

- Dr Cyj, (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)

- Hair morecular, (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)

- osocze bogatopłytkowe pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta, (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)

- infuzja tlenowa wspomagana urządzeniem Tricho Therapy 4.0  . (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)

 

 

Zabiegi hamują wypadanie włosów i powodują ich szybsze odrastanie. Ze względu na to, że łysienie androgenowe ma charakter postępujący, zabiegi trzeba powtarzać dla podtrzymania efektów. Pomocna może być odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie kuracji w domu.

Skala Norwood'a, a poszczególne etapy łysienia

Etap 1 - charakteryzuje się brakiem znaczącej utraty włosów oraz brakiem naruszenia linii włosów

Etap 2 - wówczas to widoczne jest delikatne naruszenie linii włosów, a przede wszystkim w okolicach skroni.

Etap 3 - wówczas to linia włosów cofa się głęboko w okolicach obu skroni. Przypomina ona zazwyczaj kształt litery M, U lub V.        Powstałe wgłębienia są tylko delikatnie pokryte włosami lub w ogóle ich nie posiadają. W etapie tym pojawia się także widoczny brak włosów na wierzchołku głowy.

Etap 4 - wówczas to następuje jeszcze bardziej widoczne cofanie się linii włosów na obu skroniach. Z kolei na wierzchołku głowy są obecne tylko i wyłącznie bardzo rzadkie włosy lub nie ma ich w ogóle.

Etap 5 - wówczas to obszary wypadania włosów są większe, niż w przypadku etapu czwartego.

Etap 6 – wówczas to obszary łysienia w okolicy skroni łączą się z obszarem łysienia na czubku głowy. Na tym etapie włosy które jeszcze nie wypadły są bardzo słabe i rzadkie.

Etap 7 - jest on bardzo zaawansowany a włosy znajdują się tylko po bokach głowy. Charakteryzują się one tym, że są bardzo słabe oraz rzadkie. Najczęściej pozostają w takiej postaci już do końca życia.

Łysienie androgenowe mężczyzn

Skłonność do niego jest uwarunkowana genetycznie i często występuje rodzinnie. Przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność 5 alfa reduktazy – enzymu obecnego w komórkach mieszków włosowych, pod którego wpływem dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę, tzw. dihydrotestosteron (DHT). DHT powoduje obkurczenie i miniaturyzację mieszków włosowych, a w efekcie ich zanik i wypadanie włosów. DHT wpływa również na skrócenie czasu trwania anagenu (faza wrostu włosa), i wydłużenie telogenu (faza spoczynku włosa). Jest to choroba postępująca i uzależniona od genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości mieszków włosowych na DHT.

Skalą Norwood`a ocenia się jak bardzo jest zaawansowane łysienie androgenowe mężczyzn.

łysienie androgenowe mężczyzn
łysienie androgenowe mężczyzn


Co to jest - Łysienie androgenowe mężczyzn - 

Współpracujemy:

Trychomedix © 2022  All rights reserved.

Wiedza

Meta

Marzena Wojciechowska

Trychologia

&

Medycyna Estetyczna