Łysienie androgenowe nie zagraża zdrowiu, ale może wpływać na jakość życia. Często, zwłaszcza u młodych mężczyzn i kobiet cierpiących z jego powodu, powoduje zakłopotanie i wstyd, a także frustrację wynikającą z niemożności ukrycia objawów. Piękne, gęste włosy są atrybutem atrakcyjności, więc ich brak lub przerzedzenie może wpływać na zaniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. Dlatego tak niezwykle ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia oraz odpowiednia profilaktyka.
Zabiegi terapeutyczne – wspomagające w Terapii łysienia androgenowego stosowane są profesjonalne zabiegi trychologiczne oraz medyczne. Szczególnie polecane są: mezoterapia koktajlami peptydowymi np.
- Dr Cyj, (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)
- Hair morecular, (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)
- osocze bogatopłytkowe pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta, (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)
- infuzja tlenowa wspomagana urządzeniem Tricho Therapy 4.0 . (zabieg w moim gabinecie, dowiedz się więcej)
Zabiegi hamują wypadanie włosów i powodują ich szybsze odrastanie. Ze względu na to, że łysienie androgenowe ma charakter postępujący, zabiegi trzeba powtarzać dla podtrzymania efektów. Pomocna może być odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie kuracji w domu.
Etap 1 - charakteryzuje się brakiem znaczącej utraty włosów oraz brakiem naruszenia linii włosów
Etap 2 - wówczas to widoczne jest delikatne naruszenie linii włosów, a przede wszystkim w okolicach skroni.
Etap 3 - wówczas to linia włosów cofa się głęboko w okolicach obu skroni. Przypomina ona zazwyczaj kształt litery M, U lub V. Powstałe wgłębienia są tylko delikatnie pokryte włosami lub w ogóle ich nie posiadają. W etapie tym pojawia się także widoczny brak włosów na wierzchołku głowy.
Etap 4 - wówczas to następuje jeszcze bardziej widoczne cofanie się linii włosów na obu skroniach. Z kolei na wierzchołku głowy są obecne tylko i wyłącznie bardzo rzadkie włosy lub nie ma ich w ogóle.
Etap 5 - wówczas to obszary wypadania włosów są większe, niż w przypadku etapu czwartego.
Etap 6 – wówczas to obszary łysienia w okolicy skroni łączą się z obszarem łysienia na czubku głowy. Na tym etapie włosy które jeszcze nie wypadły są bardzo słabe i rzadkie.
Etap 7 - jest on bardzo zaawansowany a włosy znajdują się tylko po bokach głowy. Charakteryzują się one tym, że są bardzo słabe oraz rzadkie. Najczęściej pozostają w takiej postaci już do końca życia.
Skłonność do niego jest uwarunkowana genetycznie i często występuje rodzinnie. Przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność 5 alfa reduktazy – enzymu obecnego w komórkach mieszków włosowych, pod którego wpływem dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę, tzw. dihydrotestosteron (DHT). DHT powoduje obkurczenie i miniaturyzację mieszków włosowych, a w efekcie ich zanik i wypadanie włosów. DHT wpływa również na skrócenie czasu trwania anagenu (faza wrostu włosa), i wydłużenie telogenu (faza spoczynku włosa). Jest to choroba postępująca i uzależniona od genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości mieszków włosowych na DHT.
Skalą Norwood`a ocenia się jak bardzo jest zaawansowane łysienie androgenowe mężczyzn.
Współpracujemy:
Trychomedix © 2022 All rights reserved.
Wiedza
Marzena Wojciechowska
Trychologia
&
Medycyna Estetyczna