Powrót

Choroby skóry głowy wiążą się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak np. świąd czy pieczenie skalpu. Najbardziej kłopotliwe są jednak problemy w samopoczuciu psychicznym osoby cierpiącej na tego typu schorzenia, problemy te mogą wiązać się z poczuciem wstydu, brakiem pewności siebie, co może prowadzić do samoizolacji osoby na nie cierpiącej. Na szczęście wiele z tych chorób jest uleczalna a wdrożenie odpowiedniej kuracji, pozwoli na szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

Problemy skóry głowy i włosów: łupież, łuszczyca, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry

Choroby skóry głowy: łojotokowe zapalenie skóry głowy

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest poważną chorobą skóry głowy. Schorzenie to nie zawsze objawia się łojotokiem. Charakterystyczne jest natomiast łuszczenie oraz rumień, silny świąd.

Przyczyn łojotokowego zapalenia skóry to przede wszystkim intensywne namnażanie Malassezia furfur, warto jednak pamiętać, że na rozwój tego problemu wpływa obniżenie odporności organizmu, w szczególności wywołane leczeniem lekami immunosupresyjnymi lub zakażeniem wirusem HIV.

Ważne jest to, że łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, i ma tendencję do nawrotów. Jeśli występuje ona w łagodniejszej formie, można ją kontrolować za pomocą właściwej pielęgnacji. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy polega na miejscowym stosowaniu leków, w tym ketokonazolu. Często zaleca się również preparaty z dodatkiem dziegciu, ichtiolu, siarki czy cynku, doskonałe rezultaty daje peelingi do skóry głowy z wykorzystaniem preparatów trychologicznych. W trudniejszych przypadkach konieczne jest wizyta u lekarza dermatologa.

Łupież to najbardziej powszechna z chorób skóry głowy. Najbardziej charakterystyczna to odmiana to łupież suchy, którego symptomy to świąd i łuszcząca się skóra głowy, widoczna w postaci białych, opadających płatków. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu łojotok, wówczas mamy do czynienia z łupieżem tłustym, gdzie płatki przyklejają się do skalpu i uwidaczniają się w postaci żółtych i lepkich płatów. Łupież pstry, cechuje fakt występowania wyłącznie na skalpie. Widoczny jest on w postaci żółto-brunatnych plam na skórze głowy.  Łupież należy do chorób powodujących wypadanie włosów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyczyną powstawania łupieżu uważa się drożdżaki z rodzaju Malassezia furfur. Bytują one na skórze większości ludzi, tylko u niektórych dochodzi do ich zbytniego namnażania, czego efektem jest przede wszystkim łupież.  Zaniedbany łupież, czyli ten, w którego trwaniu nie zastosuje się odpowiednich środków minimalizujących ilość drożdżaków, może doprowadzić m.in. do  łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Leczenie chorób skóry głowy takich, jak łupież, przeprowadza się miejscowo z wykorzystaniem odpowiednich produktów. Sposobem na pozbycie się problemu będzie zastosowania odpowiednich szamponów z substancjami zwalczający drożdżaki.  Ważne jest również powtarzanie kuracji, aby zapobiec nawrotom choroby. Choroby skóry głowy z występującym łojotokiem tu niezwykle ważne jest regulowanie wydzielania sebum, odpowiednio częste mycie, oraz stosowanie preparatów o działaniu keratolitycznym, przyspieszające złuszczanie martwego naskórka. Mogą to być peelingi do skóry głowy, np. z kwasem salicylowym. 

 

Choroby skóry głowy: łuszczyca skóry głowy

 

Łuszczyca skóry głowy objawy to przede wszystkim suchość i łuszczenie skóry skalpu, często z występującymi wybrzuszonymi, łuskowatymi plamami i czerwono-brązowymi grudkami. Łuszczycy towarzyszy często stan zapalny z wysiękiem. Schorzenie to należy do autoimmunologicznych chorób skóry głowy, gdzie dużą rolę odgrywa genetyka. Inne przyczyny łuszczycy to infekcje, w tym bakteryjne oraz wirusowe, urazy, stres,  ciąża, zażywanie niektórych leków,  wykonane tatuaże, nadmierne spożycie alkoholu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy leczeniu łuszczycy zaleca się leczenie dwutorowe. Specjalne maści i miejscowe środki łagodzące problem, najlepiej zalecone przez dermatologa. Zastosowanie peelingów do skóry głowy z preparatami trychologicznymi.  Należy unikać sytuacji stresowych, zadbać o odpowiednią dietę, oraz bardzo delikatnie wyczesywać suche łuski ze skóry.

 

Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy: łojotok

 

Łojotok skóry głowy objawia się tłustymi, zlepionymi włosami już niedługo po umyciu. Podczas trichoskopii na skórze głowy widać zaczopowane ujścia mieszków włosowych, tzw. czopy rogowe, często puste ujścia

mieszków włosowych.

Przy łojotoku dochodzi do silnego zaczopowania mieszków włosowych, przez to brak dostępu krwi, tlenu do cebulki, mieszka, a także mechaniczne wypychanie zdrowego włosa. We wnętrzu mieszka dochodzi do zjawiska krystalizacji zalegającego tam wciąż sebum co czyni wnętrze mieszka niemożliwym do wypuszczenia nowego włosa. Łojotok się pogłębia, proces krystalizacji łoju również wraz z kolejnymi pustymi mieszkami, które nie są w stanie wyprodukować włosa. Bez oczyszczenia skóry głowy, głębokiego detoksu, udrożnienia ujść mieszków włosowych łysienie będzie postępowało. Czas odgrywa ważną rolę, im później włącza się domową kurację trychologiczną czy zabiegi gabinetowe tym odrost nowych włosów może być mniej zadowalający.

Współpracujemy:

Trychomedix © 2022  All rights reserved.

Wiedza

Meta

Marzena Wojciechowska

Trychologia

&

Medycyna Estetyczna